3 września zaprosiliśmy krakowian na skwer im. Zbigniewa Wodeckiego na plantach. Tam, w uroczej altanie wspólnie czytaliśmy wybrane utwory wieszcza – Adama Mickiewicza…

Zbiór poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (1798-1855) został wybrany przez Prezydenta RP do lektury podczas XI edycji ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę – Narodowe Czytanie. Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, więc wybór tej pozycji jest uzasadniony.

Skromny tomik wierszy nieznanego wcześniej poety – nauczyciela w szkole w Kownie, przygniecionego nieszczęśliwą miłością do jedynaczki z zamożnej rodziny ziemiańskiej – wywołał przecież rewolucję w naszej literaturze. Zapoczątkował Polski Romantyzm i otworzył romantyczną szkołę poetycką. Jej podstawy Mickiewicz wyłożył właśnie w balladzie „Romantyczność”. Do niezapomnianych utworów z tego zbioru należy też „Świtezianka”, „Powrót taty”, czy „Pani Twardowska”.

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy przedstawicieli Rady Miasta i krakowskich instytucji kultury: aktora Wojciecha Trelę i aktorki z Teatru Ab Intra z Nowohuckiego Centrum Kultury, a także laureatów naszego konkursu „Czytelnik Roku”. Po zakończeniu czytania udaliśmy się pod pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym, by oddać hołd wieszczowi.

Partnerzy: Krakowskie Forum Kultury, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury.