„Znajdziesz mnie w bibliotece”, czyli Tydzień Bibliotek 2021

W dniach 8-15 maja odbył się XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka Kraków przygotowała atrakcyjny program wydarzeń na ten czas. W trosce o zdrowie uczestników większość z nich odbyła się on-line.

„Znajdziesz mnie w bibliotece” – to hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek 2021. Rozpoczął się w sobotę 8, a zakończył 15 maja. W związku z XVIII edycją ogólnopolskiej  akcji, Biblioteka Kraków wysunęła propozycje nie do odrzucenia… Zaplanowano m.in. spotkanie z ilustratorką Emilią Dziubak, laureatką I edycji Nagrody Żółtej Ciżemki oraz z poetkami Małgorzatą Kulisiewicz oraz Barbarą Zajączkowską; spektakl teatralny dla najmłodszych grany przez aktorów z Teatru Otwartego TO pt. „Co mogą smoki, a czego nie? Zaraz dowiesz się!”; wydarzenie literacko-podróżnicze dla dzieci i młodzieży z Borysem Tynką (certyfikowanym przewodnikiem po Odessie i nie tylko).

Z kolei na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku opublikowano filmy promujące Bibliotekę Kraków i jej odnowione filie, a także nagranie wernisażu wystawy prac malarskich członków Polskiego Związku Głuchych.

Można było także zobaczyć dwie wystawy: fotograficzną – „Andrzej Wajda w obiektywie Konrada Pollescha” z okazji 5. rocznicy śmierci wybitnego reżysera w Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3) oraz graficzną interpretację opowiadania Sławomira Mrożka pt. „Niżej” Edyty Stajniak, pracownika ASP w Krakowie, w Filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42).

Ten Tydzień Bibliotek odbył się głównie w przestrzeni wirtualnej, jednak część wydarzeń miała również miejsce bezpośrednio w filiach. W Filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29 Czytelnicy mogli wziąć udział w zabawie „Książka-niespodzianka z biblioteką w tle”. Wybór lektury mógł nastąpić na podstawie krótkich haseł opisujących wybraną książkę skrytą w papierze. W tym miejscu hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” nabrało szczególnego znaczenia…

PEŁEN HARMONOGRAM WYDARZEŃ