Znamy zwycięzców konkursu „Czytelnik Roku 2018/2019”

Organizatorem konkursu „Czytelnik Roku 2018/2019” jest Biblioteka Kraków. Partnerem tegorocznej edycji była Galeria Bronowice, która ufundowała część nagród oraz Teatr Groteska, gdzie 11 maja odbyła się gala finałowa.

W tegorocznej, już piątej edycji, wzięło udział udział 164 uczestników, którzy łącznie przeczytali 11 963 książki, co daje średnią prawie 73 przeczytanych książek na osobę przez rok!

Zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-15 lat oraz powyżej 15 roku życia. W tym roku dodatkowo przyznaliśmy nagrodę specjalną i tytuł „Czytającego rodzica”!

Celem konkursu, który trwał od 25 maja 2018 r. do 6 kwietnia 2019 r. było promowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku regularnego czytania, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich oraz promowanie Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO.

WYNIKI PIĄTEJ EDYCJI KONKURSU „CZYTELNIK ROKU”

Laureaci w kategorii wiekowej 6 – 9 lat (47 zgłoszeń):

🏆 Magdalena Jazgar – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”

Natalia Gorgoń – wyróżnienie

Aleksandra Dzimińska – wyróżnienie

Laureaci w kategorii wiekowej 10- 15 lat (31 zgłoszeń):

🏆 Julia Mermon – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”

Karol Lach – wyróżnienie

Karol Wnęk – wyróżnienie

Laureaci w kategorii wiekowej powyżej 15. roku życia (66 zgłoszeń):

🏆 Agnieszka Rashed – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”

Dorota Fabian – wyróżnienie

Bogusław Krzemiński -wyróżnienie

Nagroda specjalna i tytuł „Czytającego rodzica”(20 zgłoszeń):

🏆  Dorota Fabian

Nagrody wręczyła Izabela Ronkiewicz-Brągiel – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych oraz Dyrektor Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Doksa-Tverberg. Po zakończeniu gali finałowej uczestnicy obejrzeli spektakl „Kto pocieszy pechowego nosorożca”.

Głównym sponsorem nagród była Biblioteka Kraków, która ufundowała czytniki e-booków oraz książki. Laureaci otrzymali również vouchery do Galerii Bronowice oraz bezpłatne zaproszenia na wydarzenia kulturalne i artystyczne organizowane w Krakowie. Zaproszenia przekazał: Teatr KTO, Teatr Groteska, Teatr Bagatela, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Capella Cracoviensis. Podziękowania również dla Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Czytelnik Roku 2019